Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Četvrtina para ide Bemaksu * Vlada će biti ekspertska i politička * Poslije izbora dobio 45 hiljada kredita * Brajović saslušan zbog petlje * Izbore ponavljati samo ako utiču na izborni rezultat * Čola Naksi zvijezda za sva vremena * Tači i Veselji opstruišu rad Specijalnog suda za zločine OVK
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
– Sada je vrijeme da svi koji se bavimo procesom konstituisanja nove vlade shvatimo koliko je manje bitan bilo koji pojedinac u odnosu na ogromnu istorijsku stvar koju gradimo.

Vic Dana :)

Ulazi mušterija sa maskom preko očiju u pekaru: – Molim Vas dajte mi jednu integralnu kiflu.
– U redu gospodine. A zašto ste masku podigli preko očiju - upita pekar.
Mušterija: – Da ne vidim burek.


Napala banda puževa kornjaču. Dolazi policija i radi uviđaj i pita policajac kornjaču:
- Kako se napad dogodio?
- Ne znam, izveli su to munjevito!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2020-10-11 „DOJČE VELE” ANALIZIRA DA LI JE SRPSKA POLITIKA NABAVKE I PRODAJE ORUŽJA, KAKO TVRDE KRITIČARI, SPEKTAKL BEZ JASNOG PLANA I CILJA
Zvaničnici Srbije i RS na jučerašnjoj vojnoj vježbi na Pešteru - Foto: RTRS Srbija i naoružanje, kupi od svih, prodaj kome možeš Predsjednik Vučić liči na trgovačkog putnika koji po svijetu ugovara poslove poput izvoza i nabavke naoružanja, i to u tajnosti i bez jasne predstave šta su dobiti, a šta posledice po građane Srbije, odnosno koliko koštaju te spoljnopolitičke avanture, navodi Maja Bjeloš
Dan - novi portal
Vojska Srbije uskoro će imati tako šarenu paletu naoružanja sa svih strana svijeta da se kritičari pitaju ima li u nabavci plana ili se kupuje ono što je politički oportuno? I da li to zemlju može da uvali u neprilike, piše „DW”.

„Najveće”, „najmodernije”, „najmoćnije” – predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije štedio superlative u najavi vojne vježbe na Pešteru. „Sve što puca, avioni, bespilotne letjelice, bombarderi, lovci i bojeva municija. Vidjećete spektakl”, obećao je Vučić.

Prema mišljenju kritičara, srpska politika nabavke i prodaje oružja upravo je takva – „spektakl”, ali bez jasnog plana i cilja. I uz to previše košta poreske obveznike.

Početkom sedmice je Vučić hvalio turske bespilotne letjelice Barjaktar koje bi Srbija da nabavi kako bi „sama branila i čuvala svoje nebo”. Ako tako bude, dron turske proizvodnje pridružio bi se ruskoj protivvazdušnoj bateriji Pancir S1, polovnim – neki kažu rashodovanim – ruskim i bjeloruskim MiG-ovima, francuskim raketama Mistral, Erbasovim helikopterima H145M, kineskim dronovima, a možda i izraelskim bespilotnim letjelicama Hermes 900 ili Heron.

Sve su to ugovoreni ili najavljeni poslovi teški stotine miliona eura, i to iako još nije dovršen Strategijski plan odbrane i Plan opremanja Vojske za period do 2030. godine.

Pojedini vojni analitičari su postavili pitanje koliko to sve ima smisla kada je u Srbiju stigao Pancir S1. Kako je tada za N1 rekao analitičar Aleksandar Radić, taj sistem za odbranu iz vazduha ima domet od dvadeset kilometara u prečniku. Radić se zapitao šta zemlja veličine Srbije može s jednom jedinom baterijom da zaštiti, ako bude trebalo?

– Predsjednik Vučić liči na trgovačkog putnika koji po svijetu ugovara poslove poput izvoza i nabavke naoružanja, i to u tajnosti i bez jasne predstave šta su dobiti, a šta posledice po građane Srbije, odnosno koliko koštaju te spoljnopolitičke avanture, navodi za „DW” Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku.

Ona tumači da se predsjednik Srbije u poslovima oko oružja – premda nema takva ustavna ovlašćenja – brzo i lako sporazumijeva sa autoritarnim liderima, ali da se za državne pare maši i onda kada je pod pritiskom.

Bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac, koji je svojevremeno insistirao na ustrojavanju vojske prema standardima NATO-a, kaže da bi logično bilo da zemlja koja je dio programa „Partnerstvo za mir” nabavlja oružje upravo iz zemalja koje rade po tom standardu.

– Međutim, očigledno je Moskva shvatila da kroz formu bratske pomoći, darivanjem recimo polovnih letjelica čiji smo remont skupo platili, pravi određeni hibridni uticaj što je očito i glavni cilj – navodi Šutanovac za „DW”.

On kaže da je „jasna politička poruka” to što neke članice NATO-a ne žele da prodaju Srbiji odbrambene sisteme. „Umjesto da se spremamo za izazove 21. vijeka, mi smo u poslednjoj deceniji 20. vijeka”, kaže nekadašnji ministar iz redova Demokratske stranke.

Afera „Krušik” je prošle godine pokazala da sa izvozom naoružanja stvari nijesu ništa jednostavnije nego sa uvozom. Pisanje medija poput BIRN-a i NIN-a ponudilo je dokaze da ljudi bliski vlastima na uštrb državnih firmi izvoze oružje gdje stignu.

Kakvim neprilikama to može da vodi vidjelo se sredinom jula kada su azerbejdžanski mediji javili da je jermenska strana granatirala sela municijom srpske proizvodnje. Nakon toga je predsjednik Vučić rekao da Srbija daleko više oružja izvozi u Azerbejdžan. Ali da izvozi i u Jermeniju.

– Bez obzira na to što je trgovina oružjem ili municijom gotovo uvijek obavijena dozom nepotrebne tajnosti, suština je pitanje da li Srbija krši sankcije koje uvode UN i da li izvozi u zemlje koje su na crnoj listi. To je crvena linija koju Srbija nije prešla – navodi Šutanovac, predsjednik Savjeta za strateške politike.

(N1)


Združena vojna vježba na Pešteru
Na Pešterskoj visoravni juče je održana združena taktička vježba sa bojevim gađanjem Vojske Srbije „Sadejstvo 2020”. Vježbi na poligonu „Pešter” prisustvovali su predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, premijerka Srbije Ana Brnabić, načelnik generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović i drugi zvaničnici. Na vježbi je učestvovalo oko 2.800 pripadnika Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, Kopnene vojske, 72. brigade za specijalne operacije i 63. padobranske brigade, više od 150 borbenih i neborbenih vozila i borbenih sistema i oko 40 vazduhoplova.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"